Uwaga uczniowie!

Rusza nabór do programu stypendialnego FLEX  (Future Leaders Exchange Program). Jest to druga edycja tegoż programu. Młodzież, którą interesuje kontynuowanie nauki w jednej z amerykańskich szkół zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu (tutaj).

Po rocznym pobycie w Stanach do Polski wróciła nasza uczennica Patrycja Wierzchałek, która kontynuuje edukację w klasie III B.
Koniecznie przeczytajcie relację Patrycji z pobytu w Stanach - na pewno przekona dotąd nieprzekonanych wink

Cześć! Nazywam się Patrycja, a obecnie jestem tegoroczną maturzystką w II Liceum Ogólnokształcącym. Nie mniej jednak, swoją klasę drugą odbyłam nie w Rzeszowie, lecz daleko za oceanem Atlantyckim- w amerykańskim High School na programie Future Leaders Exchange (FLEX). Mieszkałam z „rodziną goszczącą”, w małym miasteczku Sidney, w stanie Montana (północny zachód na granicy z Kanadą). W moim przypadku rodziną była moja amerykańska mama, Mary Jo Brunsvold.  Zamieszkałam w jej jednorodzinnym domu, daleko od szkoły oraz sąsiadów, zadomowiając się z jej psem, kotem oraz czterema końmi. Mary Jo szybko stała się moją najlepszą przyjaciółką. Uwielbiałyśmy razem spędzać czas - podróżować po całych Stanach, uczestniczyć w wydarzeniach lokalnej społeczności, śmiać się przez wiele godzin każdego dnia, a także spędzać długie wieczory na rozmowach o kulturze amerykańskiej i polskiej, oraz otaczającym nas świecie. Moje 10 miesięcy w Ameryce minęło zdecydowanie za szybko. Był to czas dobrej zabawy, ale przede wszystkim wielu codziennych okazji na podejmowanie zupełnie nowych doświadczeń. Wyjazd sprawił, że zdobyłam dużą pewność siebie, otwarty umysł, a także chęć do podejmowania wyzwań. Nauczyłam się być niezależna oraz stałam się doroślejsza. Zrozumiałam, że ludzie, bez względu na pochodzenie, są sobie równi i wszyscy mają te same pragnienia. Za granicą promowałam kulturę Polski, a po powrocie zaczęłam jeszcze bardziej doceniać zalety naszej ojczyzny. Będąc znów uczennicą II Liceum wiem, że czas spędzony w Stanach Zjednoczonych był najlepszym rokiem w moim życiu, a gdybym mogła wyjechać ponownie, zrobiłabym to.

Chciałabym zachęcić uczniów klas trzecich gimnazjum oraz pierwszych liceum, by podobnie jak ja, aplikowali o stypendium na wymianę do USA :) Wszystkie informacje o programie FLEX możecie znaleźć na stronie http://discoverflex.org/, a czas macie do 17 października!

Patrycja Wierzchałek

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji (w roku szkolnym 2016/2017) kolejna nasza uczennica Iga Karasińska została jedną z 31 finalistów programu FLEX. W procesie rekrutacyjnym Iga pokonała blisko 2000 aplikujących osób i od 15 lipca 2017 r. kontynuuje edukację w Stanach Zjednoczonych. Do II LO wróci dopiero za rok, więc na jej relację jeszcze chwilę poczekamy...
Program realizowany jest w Polsce przez Fundację American Councils for International Education we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą Stanów Zjednoczonych.