I. Patronat Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego nad klasami o profilu humanistyczno-prawnym

Ze względu na coroczny liczny udział naszych wychowanków  w Olimpiadzie Języka Łacińskiego i osiągnięcia  w Ogólnopolskim Konkursie Translatorskim ,,O wawrzyn Klemensa Janickiego",  Rada Naukowa  Instytutu Filologii Klasycznej UJ  na posiedzeniu w dniu 25 maja 2016 r. zdecydowała o objęciu patronatem klas o profilu humanistyczno- prawnym w II LO im. pułk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie.  Patronat obejmuje przeprowadzanie  warsztatów translatorskich i lingwistycznych przez pracowników naukowych  IFK UJ oraz uczestnictwo  naszych uczniów w wykładach popularnonaukowych z zakresu kultury antycznej i jej recepcji  w we współczesnym świecie.

Prof. dr hab. Jerzy Styka, Dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej UJ zadeklarował również współpracę przy  naszym  projekcie ,,Żacy krakowscy na przestrzeni dziejów",  który realizować będziemy wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego  przy zaangażowaniu klas humanistycznych.
 

II. Współpraca z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

We współpracy z Instytutem Historii UJ  od września 2017 roku w naszym liceum realizowany będzie projekt interdyscyplinarny ,,Żacy krakowscy na przestrzeni dziejów",  angażujący młodzież z klas humanistycznych, opracowany przez nauczycieli historii, języka angielskiego i języka łacińskiego.

Doświadczenie w pracy metodą projektu, przy połączeniu różnych technik poznawczych (wykłady i warsztaty uniwersyteckie, samodzielna kwerenda w archiwum, gra miejska) oraz zróżnicowanych metod  dokumentacji (dokumentacja fotograficzna, film z realizacji projektu, utworzenie słownika pojęć  na bazie terminów łacińskich,  opracowanie podsumowania projektu w języku angielskim) bezsprzecznie zwiększy kompetencje naszych uczniów i  ułatwi im życiowy start. 

Założenia projektu „Żacy krakowscy na przestrzeni wieków”:

1/  Portret żaka - reminiscencje w literaturze - warsztaty literackie/teatralne

2/  Pozycja studenta na Uniwersytecie  od powstania Wszechnicy po czasy współczesne - wykład.

3/ Styl życia żaków (ubiór, jadłospis, higiena, koszty utrzymania, ulubione miejsca, święta np. juwenalia, obrzędy, tradycje studenckie) - słownictwo w języku angielskim i łacińskim.

4/ Podróże studentów w celach edukacyjnych  (sposoby i  czas podróżowania, środki transportu, prestiżowe ośrodki akademickie) - słownictwo w języku angielskim i łacińskim.

5/ Fundatorzy i fundacje na rzecz Uniwersytetu(wykład  dotyczący tychże,  badanie źródeł łacińskich).

6/ ,,Od bursy do kampusu" (gra miejska - lokalizacja i  dokumentacja fotograficzna budynków; historia burs - tłumaczenie fragmentów źródeł i inskrypcji  łacińskich,  przygotowanie folderu anglojęzycznego, dotyczącego rozwoju bazy lokalowej UJ).

7/ Wkład rodziny Rzeszowskich w rozwój Akademii Krakowskiej - kwerenda uczniowska w archiwach.

8/ Sławni wychowankowie UJ związani z ziemią rzeszowską (wykład,  prezentacje uczniów).

9/ Rola języków klasycznych w procesie kształcenia  na Uniwersytecie (we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej UJ).

UWAGA! Projekt realizowany będzie w klasach o profilu humanistyczno-prawniczym, w ramach lekcji historii, języka angielskiego i języka łacińskiego, we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

III. Współpraca z Instytutem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Indywidualna opieka

Od października 2017 r. nasza szkoła podjęła współpracę z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mającą na celu indywidualny rozwój uczniów szczególnie uzdolnionych. Dwoje naszych uczniów zostało objętych opieką tutorów, którzy pomogą im w rozwoju ogólnej kultury matematycznej. Tutoring opiera się na indywidualnych spotkaniach i zdalnym kontakcie.

Jagiellońskie Warsztaty Olimpijskie

Ponadto, najbardziej uzdolnieni uczniowie naszej szkoły będą brać udział w zajęciach grupowych, które pomogą im przygotować się do olimpiady informatycznej i konkursów matematycznych. Pierwsze warsztaty odbędą  się 4 listopada 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, a kolejne, raz w miesiącu, do końca roku szkolnego 2017/18. Będą one obejmować zajęcia z matematyki i informatyki, w łącznym wymiarze 60 godzin.

 

Fanpage 2LO