Uczniowie i nauczyciele II Liceum i Ariel School w Hatzabar w Izraelu podjęli współpracę od 2010 r., kiedy to po raz pierwszy goście przyjechali do Rzeszowa. Do tej pory młodzież z Izraela sześciokrotnie odwiedziła naszą szkołę. Zwykle miało to miejsce jesienią każdego roku, a w projekcie było zaangażowanych 327 uczniów z Izraela i tyle samo z II Liceum.

Do czasu spotkania uczniowie z obydwu szkół przygotowują się poznając historię wzajemnych relacji polsko-żydowskich, kulturę, zwyczaje, itp. W naszym przypadku znaczną pomoc oferuje Muzeum Okręgowe w Rzeszowie gdzie uczniowie biorą udział w cyklu lekcji poświęconych tradycjom żydowskim w dawnej Polsce. Ze strony izraelskiej z kolei Instytut Yad Vaschem w Jerozolimie, gdzie nauczyciel – koordynator projektu z II LO Ryszard Pizun za pośrednictwem MEN był stypendystą. Dla bliższego poznania uczniów zaangażowanych w projekcie, ich listę przesyłamy do Ariel School i do chwili przyjazdu gości do Polski młodzież obydwu szkół prowadzi dyskusje na forach internetowych, a ostatnio częściej za pośrednictwem facebooka.

Pierwszy punkt programu spotkania, to okolicznościowe przywitanie przez dyrekcję w auli szkolnej. Zwykle zostają zaproszeni goście, którzy prezentują historię rzeszowskiej społeczności Żydów. Byli to m.in. prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Mirosław Kędzior, który pracuje dla synagogi w Łańcucie, Piotr Wanat nauczyciel historii, a obecnie dyrektor I LO. Historię tej społeczności w Rzeszowie przypomina też dyrektor II LO Andrzej Szymanek. W czasie ostatniej wizyty gości z Izraela 17 listopada 2016 r. wspaniała prezentację w języku angielskim przedstawił przewodniczący samorządu szkolnego Jacek Kowalczyk, który przypomniał m.in. Juliana Tuwima, Irenę Sendlerową i rodzinę Ulmów z Markowej. Drugi punkt programu to zwykle zajęcia integracyjne w czterech mieszanych grupach, a następnie lekcja w języku angielskim prowadzona przez wybranych uczniów II Liceum poświecona wspólnym bohaterom, autorytetom polsko-izraelskim itp. Często ta część spotkania zamienia się w luźną rozmowę w ogóle o tym co łączy lub dzieli, a wszystko po to by się lepiej poznać i zrozumieć. Pomocą służą również nauczyciele języka angielskiego.

Po zajęciach w salach młodzież ponownie spotyka się w auli szkolnej na wspólnej zabawie w postaci prezentacji polskich i izraelskich piosenek oraz nauki narodowych tańców, którą prowadzi nauczyciel wiedzy o kulturze Sławomir Gołąb. To bez wątpienia najbardziej interesująca młodzież część spotkania. Ostatnim punktem jest przejście ulicami Rzeszowa przez teren dawnego getta do cmentarza żydowskiego przy ulicy Rejtana. Obok dawnych synagog ma miejsce krótka prelekcja wygłaszana przez jednego z naszych uczniów, a na terenie cmentarza odbywa się symboliczne sprzątanie i wspólne modlitwy. Opinie potwierdzają, że tak goście, jak i nasi uczniowie są zadowoleni z tego rodzaju spotkań, które zbliżają kultury z różnych części świata i pozwalają na bliższe poznanie.







Fanpage 2LO