Mikołaj w II Liceum Ogólnokształcącym

Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polsce, mikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

W naszej szkole mikołajki stały się wielkim wydarzeniem, które zdominowało ten wyjątkowy dzień. Zadbali o to sami uczniowie przebierając się za Mikołajów, Dziadków Mrozów, Śnieżynki, elfy itp. Ale był też prawdziwy Mikołaj!!! Przez cały dzień przechadzał się  po szkole, dzwonił swym charakterystycznym dzwonkiem i rozdawał prezenty. To efekt poczty mikołajkowej, która koordynowała działania związane z „dostawą” prezentów dla poszczególnych osób. Kulminacyjnym punktem stała się dłuuuuga  „długa przerwa”, którą celowo znacznie poszerzono czasowo, aby zorganizować pokaz taneczny Czterech Mikołajów oraz występy karaoke. Całości świątecznej atmosferze dodawała słyszana podczas przerw, rozchodząca się po całej szkole muzyka związana ze zbliżającymi się Świętami.

Wiele zespołów uczniów zdecydowało się także, urządzić sobie klasowe mikołajki  podczas których wymieniali się prezentami, doskonale się przy tym bawiąc i zajadając się otrzymanymi w kolorowych paczkach słodyczami.

Niezwykły był ten dzień…

 

Opiekunki Samorządu