POŻEGNANIE

Drodzy Absolwenci

     Wybitny twórca literatury francuskiej Wiktor Hugo powiedział kiedyś: „Na życie ludzkie składają się powitania i pożegnania”. Witamy nowonarodzone dzieci w rodzinach, witamy przyjaciół powracających z dalekich podróży, witamy przyjaciół gdy rozpoczynamy wspólnie nowy dzień.

     Ale równie często żegnamy koleżanki i kolegów, członków swoich rodzin udających się w odległe strony w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Niekiedy bywa, że żegnamy kogoś na zawsze. Aż trudno uwierzyć, że to już trzy lata minęły gdy, po raz pierwszy przekroczyliście próg naszej szkoły.

       Od dziś zaczyna się nowy etap Waszego dorosłego życia. Przed Wami przyszłość nieznana, osnuta tajemnicą. Jaka będzie? Czy szczęśliwa, spełniona, czy też mroczna i smutna. To zależy w dużej mierze od Was.

      Zapewniam nie będzie łatwo. Wierzymy jednak, że Wasza wiedza i doświadczenie zdobyte w naszej szkole pomogą Wam z powodzeniem pokonywać wiele życiowych trudności. Pozwolą Wam wybrać najlepszą drogę życia.

       W tym tygodniu (w warunkach szczególnych spowodowanych pandemią koronawirusa) każdy z Was otrzyma świadectwo ukończenia szkoły. Wszystkim Wam serdecznie gratuluję.

        W tym ostatnim swoim wystąpieniu pragnę Wam złożyć życzenia. Życzę sukcesów w życiu, spełnienia marzeń, zdania egzaminów maturalnych, a nade wszystko zdrowia, mądrych i życzliwych ludzi na swojej drodze. Życzę Wam wiary w siebie i pogody ducha. „Ukochajcie życie, a ono Was ukocha”.

      W chwilach trudnych, nawet chwilowego zwątpienia pamiętajcie o treści bardzo pouczającego tekstu mieszczącego się na ścianie przytułka dla dzieci w Kalkucie.

Mimo Wszystko

Ludzie postępują nierozumnie, nielogicznie i samolubnie,
Kochaj ich mimo wszystko.
Jeśli czynisz dobro, oskarżą cię o egocentryzm,
Czyń dobro, mimo wszystko.
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół
I prawdziwych wrogów,
Odnoś sukcesy, mimo wszystko.
To, co budujesz latami,
Może runąć w ciągu jednej nocy,
Buduj, mimo wszystko.
Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twej pomocy,
Mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz,
Pomagaj im, mimo wszystko.
Dając światu najlepsze, co posiadasz,
Otrzymujesz ciosy,
Dawaj światu najlepsze,
Co posiadasz, mimo wszystko.

       Bądźcie radośni, cieszcie się każdym sukcesem. Ktoś mądry powiedział: „Zbieraj okruszyny szczęścia, a one dadzą ci chleb zadowolenia”. Życzę Wam zadowolenia z życia i pamiętajcie, że w trudnych chwilach możecie liczyć na pomoc nas – byłych wychowawców czekających w murach tej szkoły.


                                                                                    Powodzenia!

                                                        Andrzej Szymanek
                                                        Dyrektor
                                                         II LO w Rzeszowie