“Matematyczny Czwartek ”  z Uniwersytetem Jagiellońskim

10 czerwca 2021 roku uczniowie naszego liceum uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach matematycznych z cyklu „Matematyczne Czwartki ”,organizowanych przez Instytut Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykład „Teoria obliczeń niemożliwych” o tematyce matematyczno-filozoficznej przeprowadziła dr Małgorzata Moczurad.

Współczesne komputery potrafią na bieżąco analizować olbrzymie ilości danych: wygrać z arcymistrzem szachowym lub w ułamku sekundy rozwiązać równanie, którego człowiek nigdy nie rozwiąże. Czy to oznacza, że mogą odpowiedzieć na dowolne pytanie? Okazuje się, że nie. I tu ma swoje zastosowanie teoria obliczeń.

Podczas wykładu w ciekawy sposób poruszone zostały tematy takie jak: hipoteza Goldbacha, twierdzenie o niezupełności, twierdzenie Rice’a. Po wykładzie odbył się quiz, w którym uczestnicy zajęć mieli możliwość zdobycia drobnych nagród. Na koniec student matematyki komputerowej opowiedział jak wyglądają zajęcia na tym kierunku i odpowiedział na zadawane pytania.