MATEMATYK NA WYBORACH

W dniu 3 marca 2021r. uczniowie klasy 2Cs wzięli udział w warsztatach dla młodzieży uzdolnionej matematycznie, które zorganizował Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa 40 osób, dzięki połączeniu na platformie Meet miała okazję poznać różne systemy wyborcze oraz przedyskutować ich wady i zalety pod kątem złożoności obliczeniowej.

Zajęcia prowadził dr Michał Korch zajmujący się na co dzień algebrą liniową i geometrią. Pan doktor w niezwykle obrazowy sposób starał się uświadomić młodym adeptom matematyki, że zależnie od przyjętej metody rozwiązania konkretnego problemu, można otrzymać różne wyniki końcowe, z których poprawnością matematyczną trudno nawet dyskutować. Przy tej okazji zwrócił też uwagę na konieczność uświadamiania potencjalnym wyborcom, że każda zmiana systemu wyborczego – obojętne, czy mówimy o wyborach przewodniczącego klasy, czy wyborach prezydenckich, powinna być okazją do zadania pytania o próby ewentualnej manipulacji wynikami.

Ostatecznym podsumowaniem zajęć było twierdzenie Kennetha Arrowa (z 1951 r.), którego autor w sposób matematyczny wykazał, że po przyjęciu pewnych założeń co do oczekiwanej racjonalności decyzji grupowych, skonstruowanie satysfakcjonującej (spełniającej te założenia) metody podejmowania grupowych decyzji jest niestety niemożliwe.

Wykłady popularno-naukowe, których organizatorem jest Uniwersytet Warszawski od lat cieszą się popularnością wśród młodzieży za sprawą ich dużej przekrojowości tematycznej. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się wziąć udział w podobnych przedsięwzięciach.

Jadwiga Orłowska-Puzio





Fanpage 2LO