Prawo w II Liceum Ogólnokształcącym – więcej praktyki, mniej teorii.

  

W II Liceum Ogólnokształcącym na profilu rozszerzonym z przedmiotów humanistycznych pracują obecnie cztery klasy. Jednym z przedmiotów wiodących w tych klasach jest Wiedza o Społeczeństwie, natomiast jednym z obszarów tematycznych wosu pozostaje prawo.

   W tej właśnie dziedzinie działamy obecnie bardzo intensywnie, starając się, aby zajęcia, które odbywają się w murach szkoły wzbogacone zostały o działania praktyczne.

   W tym celu zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z rzeszowskimi Sądami Powszechnymi – Sądem Rejonowym, Okręgowym oraz ostatnio, Sądem Apelacyjnym.

   Najdłużej i najbardziej aktywnie utrzymujemy stosunki z Sądem Okręgowym, co bez wątpienia pozostaje zasługą obecnego Prezesa tego sądu Sędziego Marcina Świerka. To dzięki niemu mamy możliwość uczestniczenia w rozprawach karnych w SO, co jest niezwykłym przeżyciem dla młodzieży, możemy także zwiedzać i poznawać dokładnie ciekawą, ale i burzliwą historię związaną z rzeszowskim zamkiem, który pełni obecnie funkcję Sądu Okręgowego.

   Ponadto, już kilkakrotnie, Prezes SO Sędzia Marcin Świerk, pozostający także prezesem rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, gościł w II Liceum Ogólnokształcącym na spotkaniach z młodzieżą, podczas których rozważał kwestie praworządności, sytuację w polskim sądownictwie, pomagał zrozumieć, niby oczywiste, zapisy Konstytucji RP, odpowiadając  na setki pytań zadawanych przez uczniów.

   Ostatnio II LO nawiązało także współpracę z Sądem Apelacyjnym w Rzeszowie. Efektem zbliżenia były wizyty uczniów naszej szkoły w tym sądzie, spotkanie z Panią Prezes SA – Sędzią Małgorzatą Moskwą, zwiedzanie budynku sądu, który podobnie jak budynek SO, pochwalić się może niezwykła historią.

   Inicjatywa współpracy wypłynęła od Pani Prezes Małgorzaty Moskwy, która zaprosiła też uczniów do udziału, a może raczej obserwacji rozprawy w tym sądzie, a także udostępniła do ćwiczeń własnych młodzieży, jedną z sal rozpraw.  Młodzież naszej szkoły przez dwa dni z zapałem i wielką ciekawością uczestniczyła w tych spotkaniach.

  W ramach rozszerzenia działań z obszaru prawa należy nadmienić o cyklicznych spotkaniach uczniów naszej szkoły z przedstawicielami ELSY, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa, którzy chętnie przybywają na spotkania z klasami, przygotowując dla nich kazusy prawne i zadania do rozwiązania.

  28 marca w naszej szkole będzie miał miejsce Konkurs „Symulacja Rozprawy Karnej”, do którego zaprosiliśmy szkoły z województwa podkarpackiego, a o zwycięstwie w którym zdecyduje szanowne jury złożone z doskonałych rzeszowskich prawników.



Fanpage 2LO