„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. To bezprecedensowe wydarzenie, adresowane było dla osób w wieku od 6 do 106 lat. Ukazało historię w nowoczesny sposób, poprzez debaty historyczne, konferencję, gry edukacyjne, wystawy multimedialne, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, ofertę dla nauczycieli, widowisko muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także poprzez wiele innych atrakcji.

Opowieść o najnowszej historii Polski przekazano nam w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia, zabawę, warsztaty dla młodzieży i przedstawienia dla dzieci, a także poprzez interpersonalne projekty edukacyjne, kierowane do różnych grup wiekowych.

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób był odpowiedzią na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Rozmawialiśmy również o tym, na czym powinna opierać się nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna. Byliśmy w miejscu, w którym stykają się nowe technologie, przemysł lotniczy i innowacyjne rozwiązania, a także historia, pamięć i tradycja. Organizatorzy Kongresu pokazali, że historia nie musi być nudna, że może być inspiracją do nowoczesnego myślenia i kształtowania naszej przyszłości.


Fanpage 2LO