SZKOLNA WYMIANA MŁODZIEŻY 
II LO W RZESZOWIE – VON DER LEYEN – GYMNASIUM W BLIESKASTEL

W  roku 2009 II Liceum Ogólnokształcące nawiązało współpracę z Von der Leyen– Gymnasium w Blieskastel (Saarland, Niemcy) w celu zorganizowania wymian uczniowskich. Od tej pory odbywają się one corocznie.
Szkolna wymiana młodzieży polega na wyjeździe grupy polskich uczniów pod opieką dwóch nauczycieli do Blieskastel, a po upływie roku na rewizycie Niemców w Rzeszowie. Uczestnicy wymiany mieszkają u rodzin swoich partnerów, poznają kulturę, język oraz obyczaje danego kraju. Podczas realizowania wspólnego programu uczniowie zwiedzają najciekawsze miejsca w regionie, np. Trier, Heidelberg, Saarschleife, Saarburg, Saarbrücken.
Opiekunami wymiany z ramienia II LO są: Dorota Kawalec i Oktawia Kaplita.
Spotkania polsko – niemieckie wspierają: Urząd Miasta Rzeszowa,
Dyrekcja II LO i Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z dotychczasowych spotkań.

W poniedziałek 29.05.2017 roku uczniowie naszego liceum przywitali na lotnisku Rzeszów-Jasionka swoich niemieckich partnerów i ich opiekunów z Von der Leyen – Gymnasium w Blieskastel, którzy gościli ich rok temu u siebie w Niemczech.
Nasi zachodni sąsiedzi mieli możliwość poznania kultury, tradycji oraz kuchni polskiej podczas tygodniowego pobytu w Rzeszowie . Niemcy byli bardzo zadowoleni z tego, że mogli przeżyć siedem dni „po polsku”. Każdego dnia wspólnie realizowany był program wymiany. Na początku było staropolskie powitanie chlebem i solą w II LO, zabawy integracyjne, karaoke, tańce i wspólne zwiedzanie Rzeszowa, po którym oprowadzali uczniów niemieckich ich polscy partnerzy z wymiany. Niemieccy uczniowie byli pod wielkim wrażeniem naszego miasta. 
Następnie odbyły się dwie całodniowe wycieczki. Pierwsza z nich była do Krosna, ale po drodze zwiedziliśmy stary, drewniany kościółek w Bliznem, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w samym Krośnie weszliśmy na Wieżę Farną, by podziwiać panoramę miasta i okolicy oraz zwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie uczestniczyliśmy również w warsztatach malowania na szkle. Ponieważ pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy po południu podziwiać ciekawe formacje skalne w Rezerwacie Prządki.
Druga całodniowa wycieczka polegała na zwiedzaniu synagogi oraz Zamku i przylegającego do niego parku w Łańcucie. W tym samym dniu zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Podczas kolejnego intensywnego dnia wymiany młodzież polska i niemiecka zobaczyła także skansen w Kolbuszowej oraz miała możliwość wspólnej zabawy w parku trampolin. Sobota i niedziela to były dwa dni, podczas których polskie rodziny organizowały we własnym zakresie atrakcje dla gości z Niemiec. Jak się potem okazało, wszyscy zabrali gdzieś swoich partnerów, np. do Przemyśla, Zakopanego, w rejony Dubiecka, nad Solinę i do Krynicy.
W niedzielę nadszedł niestety czas pożegnania. Wszyscy jednakże mają nadzieję, że spotkają się jeszcze kiedyś w przyszłości.
Grupą polską podczas wymiany opiekowały się Panie Dorota Kawalec oraz Oktawia Kaplita, a grupą niemiecką Pani Uschi Krütten oraz Pan David Schwarzenberg. Wszystkich opiekunów serdecznie pozdrawiamywink

Uwaga! Jeśli chcecie przypomnieć sobie jak wyglądała poprzednia edycja wymiany polsko-niemieckiej w roku szkolnym 2015/2016 zajrzyjcie tutaj. W naszej Filmotece znajdziecie natomiast relacje filmowe z lat 2009 - 2016.





Fanpage 2LO