WYMIANA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ RZESZÓW - BIELEFELD 2013 r.

W dniach od 21 do 27 września 2013 roku gościliśmy grupę 15 uczniów oraz 2 opiekunów z gimnazjum z Bielefeld - miasta partnerskiego Rzeszowa. Program wymiany był bardzo urozmaicony, zaczął się od wycieczki do STADNINY JANCZAR w Pstrągowej, gdzie na wszystkich czekała przejażdżka bryczką, potrawy z grilla oraz zabawy integracyjne. Następnego dnia grupa niemiecka odwiedziła naszą szkołę, zorganizowaliśmy naukę tańca, karaoke oraz lekcję otwartą. Po południu goście zostali oprowadzeni po Rzeszowie, zobaczyliśmy trasę podziemną, wieczorem spotkaliśmy się pod fontanną multimedialną. W kolejnych dniach pojechaliśmy na wycieczki do PRZEMYŚLA (zwiedzanie atrakcji miasta, lody w kawiarni Fiore, zjazd torem saneczkowym), ŁAŃCUTA (zwiedzanie Zamku), KROSNA (szklane warsztaty i zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła), SANOKA (wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego). Ostatnim dniem programu była wycieczka do KRAKOWA, gdzie zwiedzaliśmy centrum miasta meleksami.
Uczniowie II LO i ich rodziny bardzo serdecznie przyjęli gości, zawiązały się przyjaźnie, zarówno Polacy jak i Niemcy mieli okazję skonfrontować stereotypy dotyczące naszych krajów. Dzięki projektowi wymiany mamy sposobność wzajemnie się poznać i doświadczyć czym jest hasło "Europa bez granic".

 

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA ZE SZKOŁĄ W BIELEFLED - Niemcy 2014 r.

W dniach od 15 do 23 września 2014 roku grupa 15 uczniów naszej szkoły wraz z 2 opiekunami - Agnieszką Janowską oraz Eweliną Kornak brała udział w programie wymiany młodzieży. Tym razem pojechaliśmy do Niemiec, do Bielefeld. Gospodarze zorganizowali dużo atrakcji w trakcie naszego pobytu, w tym wspólne lekcje poświęcone tworzeniu projektu o tematyce - "Unia Europejska - szanse i zagrożenia", zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wizyta w ratuszu oraz spotkanie z wice-burmistrzem, wyjście do aquaparku, wycieczka do Kolonii i zwiedzanie katedry, warsztaty artystyczne, grill z udziałem rodzin - gospodarzy. W trakcie wymiany młodzież naszej szkoły uczestniczyła w lekcjach ze swoimi niemieckimi partnerami, towarzyszyła im w trakcie dodatkowych zajęć, brała udział w imprezach i dyskotekach.
Mieszkając u rodzin nasi uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje i tradycję Niemiec, obserwowali relacje panujące w rodzinie, doświadczyli gościnności (na różnym poziomie:), porównywali polską i niemiecką mentalność. Ponad to uczniowie obu szkół doskonalili swoje umiejętności językowe komunikując się w języku angielskim. Uczestnicy wymiany wrócili do Polski bogatsi o nowe doświadczenia, z głową pełną wniosków i przemyśleń, wszyscy zadowoleni z wyjazdu do Niemiec. 

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA ZE SZKOŁĄ W BIELEFELD - 2015 r.

W dniach 19-25. 09. 2015 roku gościliśmy w Rzeszowie grupę 14 uczniów wraz z 2 opiekunami z Helmholtz-Gymnasium z Bielefeld - miasta partnerskiego Rzeszowa. Goście mieszkali w domach uczniów II LO i uczestniczyli w ich codziennym życiu. Komunikacja przebiegała w 2 językach - angielskim i niemieckim, więc uczniowie mieli wspaniałą okazję do podszlifowania swoich umiejętności. W trakcie wymiany realizowaliśmy bogaty program, który miał na celu integrację młodzieży z obu krajów, stworzenie wspólnego projektu BOHATER BEZ GRANIC, zapoznanie gości z kulturą i zwyczajami naszego kraju, pokazanie im piękna Rzeszowa, regionu i naszej stolicy. Uczestniczyliśmy w wycieczce do Krosna, gdzie braliśmy udział w warsztatach szklanych w CDS, odwiedziliśmy Bieszczady, goście mieli okazję zwiedzić Zamek w Łańcucie, 2 dni spędziliśmy w Warszawie. Wspólny tydzień był bardzo intensywny i pełen nowych, pozytywnych wrażeń. Już teraz czekamy na II część wymiany, która odbędzie się za rok, w Bielefeld. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za zaangażowanie, aktywny udział w programie i ciepłe przyjęcie gości z Niemiec. (Fotorelacja)

WYMIANA POLSKO NIEMIECKA ZE SZKOŁĄ W BIELEFLED - miastem partnerskim Rzeszowa - 2016 r.

W dniach od 9 do 17 września 2016 roku grupa 15 uczniów naszej szkoły wraz z 2 opiekunami - Agnieszką Janowską oraz Eweliną Kornak brała udział w programie wymiany młodzieży między II LO w Rzeszowie a Helmholtz-Gymnasium w Bielefeld. Była to druga część wymiany, więc pojechaliśmy do Niemiec, do Bielefeldu. Gospodarze zorganizowali bardzo dużo atrakcji w trakcie naszego pobytu.
Przyjechaliśmy do Bielefeldu rano w sobotę 10.09.2016. Rodziny odebrały naszych uczniów i zapewniły uczestnikom różne atrakcje, np. wyjazd do Kolonii, wspólne zwiedzanie miasta (np. na rowerzeJ), rodzinne imprezy, pobyt na działce, uczestniczenie w życiu rodziny. Opiekunowie poszli na koncert chóru Young Voices do filharmonii, poziom występu był imponujący a repertuar bardzo różnorodny. W niedzielę chętne osoby wzięły udział w wycieczce do lokalnego zoo, po czym weszliśmy na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę miasta i okolic. Poniedziałek zaczął się od oficjalnego powitania naszej grupy przez dyrekcję szkoły. Gospodarze oprowadzili nas po szkole, weszliśmy także na dach szkoły, gdzie mieści się obserwatorium fizyczne. Następnym punktem programu była wizyta w ratuszu oraz spotkanie z wice-burmistrzem (sympatyczną i charyzmatyczną panią) oraz pyszny lunch. Potem zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Wieczorem rodzice zorganizowali grill, podczas którego zatańczyliśmy belgijkę. We wtorek poszliśmy na baseny do kompleksu Wisenbad - uczniowie relaksowali się pływając, zjeżdżając ze zjeżdżalni oraz skacząc do wody ze skoczni z trampoliną. Po lunchu udaliśmy się do galerii sztuki, gdzie oglądnęliśmy bardzo oryginalną i kontrowersyjną wystawę sztuki awangardowej, następnie pracowaliśmy w grupach tworząc projekty zainspirowane tematem wystawy. Na koniec rozkoszowaliśmy się pysznymi lodami. Wieczorem, dla chętnych osób zorganizowano zwiedzanie zoo po zmroku. Środa rozpoczęła się od projektu w szkole - spotkanie z międzynarodową klasą uchodźców. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, w czasie którego pracowaliśmy w grupach złożonych z 3 grup uczestników: polscy goście, niemieccy gospodarze oraz uczniowie z klasy międzynarodowej. Mieliśmy okazję poznać uchodźców, zadać im różne pytania, zrozumieć ich złożoną sytuację. Bawiliśmy się razem uczestnicząc w integracyjnych grach i zabawach. Wieczorem poszliśmy do fabryki Dr. Oetker na wycieczkę po zakładzie, która obfitowała w liczne degustacje produktów firmy. Przewodnik "dał czadu", było naprawdę wesoło. Czwartek to wycieczka do Munster i zwiedzanie miasta z przewodnikiem, potem wycieczka do muzeum Picasso oraz warsztaty artystyczne. Miasto zaskoczyło nas ilością rowerzystów, okazuje się, że na 300 tysięcy mieszkańców przypada 600 tysięcy rowerów. (!) W piątek polska grupa poszła do muzeum Next Top Model - dziewczyny, natomiast chłopcy wzięli udział w grze miejskiej - zabawa w detektywów. 
W trakcie wymiany młodzież naszej szkoły uczestniczyła także w różnych lekcjach ze swoimi niemieckimi partnerami, towarzyszyła im w trakcie dodatkowych zajęć, brała udział w różnorakich imprezach. Mieszkając u rodzin nasi uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje i tradycję Niemiec, obserwowali relacje panujące w rodzinie, doświadczyli serdecznej gościnności ze strony rodziców. Uczniowie obu szkół doskonalili swoje umiejętności językowe komunikując się w języku angielskim, wielu uczniów z Polski kontaktowało się z gospodarzami także w języku niemieckim. Uczestnicy wymiany wrócili do Polski bogatsi o nowe doświadczenia, pomysły, wnioski i przemyślenia. PODCZAS CAŁEJ WYMIANY TOWARZYSZYŁA NAM WSPANIAŁA, UPALNA, WAKACYJNA POGODAJ Oto kilka zdjęć z pobytu w Niemczech. (Fotorelacja)