Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2021.

10 listopada w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter ze względu na 125. rocznicę urodzin patrona szkoły - Leopolda Lisa - Kuli. O nim oraz o innych żołnierzach Józefa Piłsudskiego opowiadał zaciekawionym słuchaczom podczas prelekcji specjalny gość - dr Jacek Magdoń - historyk, pracownik IPN w Rzeszowie. Z okazji obchodów Narodowego Święta otwarto również wystawę pt. "Ojcowie Niepodległości".

W części artystycznej w koncercie pod hasłem: "Wolność jest w nas"  uczniowie zaprezentowali się w patriotycznym repertuarze poetyckim i muzycznym. Widownia chętnie wyśpiewała wraz z szkolnym chórem m.in. Marsz Pierwszej Brygady, Rapsod o Leopoldzie Lisie - Kuli  oraz Szarą piechotę. Szkolni artyści przypomnieli też utwory Jacka Kaczmarskiego i zespołu Chłopcy z Placu Broni uzupełnione strofami dwudziestowiecznej poezji. 

O godzinie 11.11 wszyscy uczestnicy akademii zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu rozpoczętej w 2018 roku.

W ten sposób szkolna społeczność II LO w Rzeszowie włączyła się w radosne świętowanie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Renata Kuzicka