Drabina do nieba - w setną rocznicę urodzin Józefa Szajny.

 

II LO aktywnie włączyło się w obchody setnej rocznicy urodzin swojego absolwenta, Józefa Szajny. W miniony piątek - 11 marca 2022 r. w szkolnej auli odbyło się z tej okazji spotkanie z Jerzym Fąfarą. Znany regionalista, poeta, prozaik oraz autor m.in.  biografii jubilata: 18 znaczy życie, rzecz o Józefie Szajnie przybliżył zebranym losy wojenne, pobyt w obozie koncentracyjnym oraz twórczość artysty.

Józef Szajna to znany na całym świecie malarz, twórca teatralny, reżyser, rzeźbiarz i scenograf. Działalność artysty wiąże również z jego rodzinnym miastem, gdzie oryginalne rzeźby i instalacje znalazły swoje trwałe miejsce. W rzeszowskim Teatrze im. W. Siemaszkowej znajduje się galeria, w której można zobaczyć wiele dzieł przekazanych przez Mistrza.

Rocznicowe spotkanie zakończyło się odsłonięciem instalacji - Drabina do nieba, nawiązującej do stałego motywu w twórczości Szajny. Drabina i znajdujące się na niej zużyte buty to symboliczny nośnik wielu znaczeń, odsyła do różnych kontekstów, kojarzy się z drogą, przemijaniem, elementem łączącym różne światy.

Drabina przed budynkiem szkolnym zaistniała tylko na krótki czas, ale być może zainspiruje to mieszkańców, by na stałe znaleźli dla niej miejsce w Rzeszowie.