Co to jest Euroscola?

Co roku Parlament Europejski zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w kolejnych edycjach programu Euroscola. Celem konkursu jest wyłonienie klas/grup, które otrzymają zaproszenie na spotkanie Euroscola odbywające się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbywa się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej. Tym sposobem Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzień w godzinach od 8 do 17. Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego”.

EUROSCOLA 2017

W dniach 28 listopada - 3 grudnia 2017 roku 44 uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Małgorzaty Malinowskiej, Alicji Stryczek, Agnieszki Pietrygi-Puch i Marty Barwińskiej miało okazję uczestniczyć w wycieczce szkolnej, której głównym celem było  spotkanie młodzieży z całej Europy w Parlamencie w Strasburgu. Uczennice Aneta Walczak i Aleksandra Pikuła przedstawiły prezentację na temat naszej szkoły. Dzięki uczestnictwu w programie Euroscola uczniowie mogli wcielić się w rolę europosłów – wraz z kolegami i koleżankami z kilkudziesięciu różnych państw Unii Europejskiej debatowali nad ważnymi dla młodych ludzi kwestiami: przyszłością Europy, pracą dla młodych ludzi, migracją i integracją czy zapobieganiem marnowaniu żywności. Podczas prac grupowych w Komisjach młodzi ludzie dyskutowali nad możliwością najlepszych rozwiązań, a następnie, zajmując miejsca parlamentarzystów, wysłuchali sporządzonych przez siebie raportów. Sprawozdanie z prac grupowych przedstawił nasz urodzony mówca Jan Andruszewski, który pewnością siebie i swobodą zachowania zrobił ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych. W trakcie obrad uczniowie głosowali - jak prawdziwi europosłowie - za pomocą elektronicznego systemu Parlamentu Europejskiego. Siedząc na sali plenarnej i mając założone słuchawki z tłumaczem, można było odczuć, że jest się uczestnikiem prawdziwych obrad. Młodzież zadawała trudne pytania, na które często przedstawiciele PE nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć. Było to dla wszystkich bezcenne doświadczenie! Nasza Szkoła, jak zwykle, zaprezentowała najwyższy poziom w skali europejskiej (zobacz relacje na FB). Należy dodać, iż ogromnym wyróżnieniem dla nas jest fakt, iż dwoje naszych uczniów Patrycja Sala i Arkadiusz Bujak dostało się do finału w grze pod nazwą Eurogame i dzielnie walczyło o punkty dla swojej drużyny.

Zdjęcia z Europarlamentu

Film z sesji w Europarlamencie, w której uczestniczyła nasza grupa

Ponieważ wszyscy wiedzą, że praca posłów jest bardzo męcząca, oprócz wyczerpujących, 10-godzinnych obrad, mieliśmy okazję zobaczyć "kawałek świata". Podczas prawie sześciodniowej podróży zwiedziliśmy Pragę, Norymbergę, Monachium Strasbourg, Salzburg i Wiedeń. Oprócz zapierających dech w piersiach zabytków największą atrakcją były odbywające się we wszystkich miastach Jarmarki Bożonarodzeniowe. 

 

     

 

    Praga                        Norymberga                Monachium                   Salzburg                     Wiedeń

Dobrze zauważyliście, wycieczki stają się coraz dłuższe i atrakcyjniejsze ;-)

Chcesz się do nas przyłączyć?

Znajdź p. Małgorzatę Malinowską lub p. Annę Puzia

            Zapraszamy :-)

Nasz udział w 2013 roku

W roku 2013 wygraliśmy po raz pierwszy. Jadąc na posiedzenie Parlamentu zajrzeliśmy do Norymbergii i spędziliśmy cały dzień w Paryżu.

 

Fanpage 2LO