EUROSCOLA 2020

W dniach 04-09.02.2020 uczniowie naszej szkoły, pod opieką pań prof. Małgorzaty Malinowskiej, Marty Barwińskiej, Agnieszki Pietrygi – Puch i Katarzyny Warchoł po raz kolejny wzięli udział w wycieczce dofinansowanej przez Parlament Europejski dzięki wygranej w konkursie Euroscola. Najważniejszy punkt wyjazdu stanowiło spotkanie młodzieży z 21 państw europejskich w budynku parlamentu w Strasburgu, na którym Polskę reprezentowała zwycięska grupa złożona z uczniów II LO w Rzeszowie.

Pierwszy dzień wycieczki upłynął w dużej mierze na podróży oraz popołudniowym zwiedzaniu Berlina. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki stolicy Niemiec m. in. Reichstag, Bramę Brandenburską i Aleksanderplatz. Następnego dnia odwiedzili Frankfurt, gdzie mieli możliwość spędzenia czasu na urokliwym rynku i zwiedzenia pięknej, gotyckiej katedry.

Trzeciego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu młodzieży w Parlamencie Europejskim. Podczas porannej sesji uczennice z klasy 3i Aneta Jasion i Oliwia Lewandowska zaprezentowały naszą szkołę na forum parlamentu. Wszyscy uczestnicy obrad wysłuchali również prezentacji instytucji europejskich oraz zadali ich przedstawicielom nurtujące ich pytania. Ponadto każdy z biorących udział w sesji mógł poczuć się jak prawdziwy parlamentarzysta, wyrażając swoją opinię o ważnych sprawach Unii Europejskiej poprzez głosowanie. W czasie przerwy przed pracą w komitetach młodzież wzięła udział w konkursie Eurogame dotyczącym wiedzy o UE. Jedna z uczennic naszej szkoły, Paulina Pado, zakwalifikowała się nawet do finału. Pracując w komitetach, młodzież dyskutowała na temat problemów, z jakimi współcześnie boryka się Unia Europejska i wspólnie z rówieśnikami poszukiwała rozwiązań, które później wybrani przedstawiciele zaprezentowali na sesji plenarnej w głównej sali obrad, gdzie pomysły zostały poddane głosowaniu. Z pewnością dla wszystkich uczestników był to dzień niezwykły, który zapamiętają na długo.

Następnego dnia uczniowie zwiedzili Mediolan, w którym zobaczyli pałac Sforzów, teatr La Scala, galerię Wiktora Emmanuela II oraz wspaniałą katedrę. Nie zabrakło też czasu na skosztowanie włoskiej pizzy. Ostatni dzień przed wyjazdem młodzież spędziła w Wenecji, poznając wszystkie najsłynniejsze miejsca w czasie spaceru wąskimi uliczkami wzdłuż pięknie odbijających słońce kanałów.

 Fanpage 2LO