II LO na Ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych w Warszawie

W dniach 13-14 czerwca br. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej miały miejsce  rozgrywki finałowe VII edycji Turnieju Debat Historycznych.

Wzięło w nim udział 16 drużyn, które zwyciężyły w rozgrywkach regionalnych w całej Polsce.  Drużyna  II LO w Rzeszowie reprezentująca nasze województwo podkarpackie w składzie Błażej Worek, Patryk Pacana, Jakub Cisło, Wiktor Kuś z klasy 1 b debatowała na tematy koncentrujące się wokół najważniejszych okresów historii najnowszej Polski: II RP – „Sukces Powstania Wielkopolskiego był głównie wynikiem korzystnej sytuacji międzynarodowej”, II wojny światowej – „W 1939 r. Polska nie była przygotowana do wojny” oraz PRL-u – „Komunistycznym władzom powojennej Polski udało się zniszczyć pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Debata oksfordzka jest formą uporządkowanej dyskusji nad podaną tezą. Wykorzystanie metody debaty oksfordzkiej  uczy samodzielnego myślenia, budowania logicznej argumentacji, słuchania innych, a także brania odpowiedzialności za wypowiedziane przez siebie słowa. 

Warto zauważyć, że drużyna II LO reprezentuje klasę pierwszą, co nie przeszkodziło im w wygraniu Turnieju Regionalnego w Rzeszowie oraz debatowaniu z najlepszymi drużynami z całej Polski. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, świadczy o ogromnej wiedzy i niewątpliwym talencie debatanckim.

Gratulujemy drużynie II LO, przede wszystkim doceniając ogrom włożonej pracy i przygotowań i liczymy na kolejne sukcesy.