Jubileusz 45-lecia Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek

i 40- lecia Mażoretek "Incanto"!!!

Z dumą informujemy, że Dziewczęca Orkiestra Szamanistek, która działa przy WDK i II LO w Rzeszowie, obchodzi w tym roku Jubileusz 45-lecia swego istnienia. To również szczególny czas dla Mażoretek "Incanto", ponieważ zespół taneczny już od czterdziestu lat ubogaca swoimi pokazami koncerty grupy muzycznej.

Koncert Jubileuszowy z okazji podwójnego  Jubileuszu:  45-lecia Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i 40- lecia Mażoretek "Incanto" odbędzie się 25 września 2021 r. w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury o godz. 17.00.

 

 

 

W programie:

  • występy obu grup, (z udziałem dawnych członkiń zespołów),
  • premiera filmu dokumentalnego, 
  • promocja płyty pt. "Oszałamiające Szałamaistki i Mażoretki Incanto",
  • wystawa jubileuszowa w Galerii WDK.

Koncert poprowadzą: Alina Bosak i Sławomir Gołąb.

Koncert Jubileuszowy będzie dostępny online na Facebooku WDK i YouTube WDK

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia transmisji!

 

Gala Jubileuszowa to podsumowanie kilkudziesięciu lat koncertów, prezentacji, wyjazdów, godzin prób, ćwiczeń, ale nie tylko. To niesamowita i wspaniała przygoda dla każdej dziewczyny, która wstąpiła w szeregi Orkiestry lub grupy tanecznej Mażoretek. Piękne stroje, układy taneczno - marszowe i muzyka grana na tak nietypowych instrumentach wciąż  budzą ogromne zainteresowanie wśród publiczności.

Szałamaistki i Mażoretki od wielu lat uczestniczą w życiu społecznym i artystycznym województwa podkarpackiego. W skład obydwu zespołów wchodzą tylko dziewczęta, uczennice klas gimnazjalnych i licealnych. Według dotychczasowej wiedzy, Szałamaistki to jedyna dziewczęca orkiestra o takim charakterze w Europie. To wyjątkowa grupa muzyczna, która gra na szałamajach - starych i unikatowych instrumentach o średniowiecznym rodowodzie.

Macierzystą placówką Orkiestry Szałamaistek od pierwszych lat jej istnienia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a od 1991r. również II Liceum Ogólnokształcące. W tym to roku nasza szkoła  rozpoczęła współpracę z Panem Jerzym Gołąbem, który przez wiele lat był kapelmistrzem i instruktorem muzycznym grupy działającej przy II LO.  Wśród opiekunów orkiestry i kadry instruktorskiej w kolejnych latach byli także Panowie: Edward Laska, Tadeusz Chlebek, Zdzisław Wydornik, Stanisław Zając,  Kamil Niemiec, Dariusz Kosak i obecnie  Adrian Hałaczkiewicz oraz Pani Edyta Gazda-Łuksa.  

Zespół Mażoretek (o pierwotnej nazwie „Tamburetki”) powstał w 1985r. z inicjatywy byłej tamburmajorki  Szałamaistek  – Pani Beaty Kuźniar, która pracowała z nim do 2001 r. Następnie grupę przejęła Pani Urszula Sowa, a od 2005 r. instruktorem Mażoretek „Incanto” jest Pani Katarzyna Czartoryska.

Przez ponad 40 lat istnienia orkiestra koncertowała nie tylko na scenach województwa podkarpackiego, ale  także w całej Polsce i prawie we wszystkich krajach europejskich, tj.: Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Belgia, Austria, Dania, Węgry, Słowacja, Macedonia, Litwa. 

Szałamaistki prezentują muzykę marszową, wiązanki popularnych melodii ludowych i rozrywkowych oraz musztrę paradną. Występy muzyczne orkiestry ubogaca tanecznie towarzyszący jej od wielu lat zespół Mażoretek, który swoimi  efektownymi popisami żonglerskimi z buławkami oraz samodzielnym programem tanecznym zawsze budzi zachwyt u widzów.

Wszystkim obecnym i byłym członkiniom obu zespołów oraz kadrze instruktorskiej dziękujemy za pracę i wytrwałość, gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych, pięknych Jubileuszów !