NOC GEOGRAFII

23 kwietnia 2021 Geografowie z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają na NOC GEOGRAFII.

W programie - popularnonaukowe wykłady i pokazy - z których dowiecie się:

- czym zajmują się dzisiaj geografowie?

- jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy?

- jak bardzo różnorodne badania prowadzą?

- oraz ile jeszcze mają do odkrycia?

Będzie zatem o dronach, balonach i radarach, skaningu, GISie i kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii.

Tej nocy odbędziemy razem podróże dalekie i bliskie – do Bytomia, Arktyki czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, w których pracujemy.

Noc Geografii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest organizowana w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography), której celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie.

Tegoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia w naszym ośrodku nawiązuje ponadto do obchodów Dnia Geografa – święta ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN na 23 kwietnia – które było kluczowym geograficznym wydarzeniem Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.

Po raz pierwszy zapraszamy również na wydarzenie w formule zdalnej – będzie ono transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage'u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.