KOŁO TEATRALNE II LO

Koło teatralne II LO w Rzeszowie to grupa kilkudziesięciu osób, które interesują się sztuką, teatrem, filmem i muzyką. Młodzi  aktorzy nie tylko wystawiają swoje spektakle w szkolei zaprzyjaźnionych placówkach, ale także biorą udział w licznych konkursach zewnętrznych.W 2014 r. w ramach kółka powstały trzy grupy teatralne:

  • grupa Uli Gwóźdź „Gaudium silentii”
  • grupa Anny Paligi „Giiit”
  • grupa Anny Paligi „TRAMWAJ”

Przedstawienia zatytułowane: „Gaudium silentii”, „Zabawa z Odysem” oraz „Co to będzie?” wystawione zostały  podczas Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Zwierciadła 2014” w kwietniu tego roku. Uzyskały one pozytywne recenzje jury złożonego z aktorów rzeszowskich teatrów. Mimo że konkurencja była duża, grupa „Tramwaj” z II LO zajęła pierwsze miejsce i zdobyła główną nagrodę -  Zwierciadło 2014 za przedstawienie „Co to będzie?”, które powstało według autorskiego scenariusza z wykorzystaniem wierszy Juliana Tuwima. Spektakl przygotowano w konwencji teatru formy zgodnie z koncepcją reżyserki - Anny Paligi. W nagrodę aktorzy wyjechali do Warszawy, gdzie brali udział w warsztatach, organizowali happeningi i wystawiali swoje przedstawienie. W ramach rywalizacji zwycięskich grup uzyskali wyróżnienie. „Ma [to] dla nas ogromne znaczeniebi cieszymy się, że po miesiącach ciężkiej pracy jej efekty zostały docenione” – napisała Ewa Pałka w swoim komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej II LO, dziękując koleżankom – aktorkom i wspaniałej reżyserce – Annie Palidze.

24 marca 2015 w VI LO w Rzeszowie odbył się IV Podkarpacki Przegląd Teatrów Młodzieżowych. II LO reprezentowały trzy zespoły:

  • Teatr 101 z klasy 1i  z przedstawieniem „Poeta na emigracji”
  • hOMLET  z klasy 1d ze spektaklem „Szarlotka z herbatą”
  • meritum…  z „Kobietami w sytuacji krytycznej”

Młodzi aktorzy z Naszej Szkoły konkurowali z grupami teatralnymi z całego województwa. Na scenie wystąpiło łącznie 11 zespołów, toteż rywalizacja była zacięta. Zdobyli:

Nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii Najlepszy aktor – KATARZYNA ZAJĄC z klasy 2d,

II miejsce w kategorii Najlepszy aktor – PATRYCJA GARBATY – klasa 2b,

III miejsce w Przeglądzie teatrów młodzieżowych – Zwierciadła 2015 – dla grupy meritum…,

Wyróżnienie w kategorii Nagroda publiczności – dla meritum…

W roku 2016 trzeci już raz II LO zaprezentowało się podczas konkursu teatrów młodzieżowych ZWIERCIADŁA organizowanego w VI LO. Trzeci też raz z kolei profesjonalne jury doceniło naszych młodych aktorów. Grupa „Meritum 2″ wystawiła spektakl pt. ” Sen o tym, że wcale się nie śni” w oparciu o dramat Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”.

Występ spotkał się z gorącym przyjęciem. „Meritum 2” otrzymało Wyróżnienie Publiczności oraz statuetkę i NAGRODĘ ZA NAJLEPSZĄ GRĘ AKTORSKĄ. Grupa teatralna II LO została zaproszona do udziału w przeglądzie teatralnym organizowanym w kwietniu w IV LO oraz do zaprezentowania się na scenie MDK w Rzeszowie w październiku tego roku.
Meritum 2 Uli Gwóźdź z naszego liceum przedstawiło dwa spektakle: „Kobiety w sytuacji krytycznej” oraz „Zły sen o tym, że wcale się nie śni” w IV LO w Rzeszowie podczas XIV Rzeszowskich Spotkań Teatrów Amatorskich Im. Darka Gładzika Gładzikowskiego. Występy grupy spotkały się z życzliwością i uznaniem widowni.

Ostatni rok szkolny 20116/17 był także bardzo owocny pod względem rozwijania talentów aktorskich młodzieży II LO. W tym roku udział w konkursie Zwierciadła wzięli również uczniowie naszej szkoły, wystawiając spektakl pod tytułem „Bal u Szatana” (fotorelacja). Nasi aktorzy podeszli do projektu bardzo profesjonalnie, a przedstawienie spodobało się jury i widowni w auli VI LO.

Młodzeż II LO dzięki ogromnym chęciom i zaangażowaniu nie tylko zdobywa solidne wykształcenie, ale rozwija swoje talenty i osiąga sukcesy na polu teatralnym, otwierając sobie szerokie perspektywy na przyszłość…

Jako opiekunka koła teatralnego II LO zachęcam wszystkich uczniów do kreatywnego uczestnictwa w życiu szkoły poprzez kształtowanie swojej osobowości i zainteresowań oraz rozwijanie talentów aktorskich, reżyserskich, organizacyjnych i innych w powstających co roku zespołach teatralnych Naszego Liceum.

Marta Barwińska

Fanpage 2LO