Miejsce: Malta

Szkoła:  Sprachcaffe Languages Plus

Daty mobilności: 27.09.2021 – 8.10.2021

Rodzaj zajęć: General English

Projekt „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER pt. „#bettertogether – Europa i My”.

 

Celem wyjazdu było podniesienie naszych kompetencji zawodowych i umiejętności językowych, a także poznanie Malty i jej kultury oraz nawiązanie anglojęzycznych kontaktów partnerskich.

Podczas trwającego dwa tygodnie pobytu na Malcie uczestniczyłyśmy codziennie w czterogodzinnych zajęciach języka angielskiego. Na podstawie wyników testu kwalifikacyjnego uczestnicy kursu zostali podzieleni w zależności od zaawansowania językowego na kilkuosobowe grupy. W każdej grupie były osoby pochodzące z różnych zakątków świata. W naszych grupach byli kursanci z Niemiec, Węgier, Czech, Austrii, Brazylii, Holandii, Turcji i Japonii.

Podczas zajęć szczególny nacisk położono na rozwijanie sprawności komunikowania się i rozumienia tekstu pisanego. Miałyśmy okazję wzbogacić nasze słownictwo, a także ćwiczyć różne struktury gramatyczne. Zajęcia były także źródłem informacji na temat życia, kultury oraz historii, nie tylko Malty, ale także innych krajów, z których pochodzili  uczestnicy kursu.

W budynku szkolnym znajdowała się kawiarnia, w której można było w czasie przerwy i po zajęciach usiąść z innymi uczestnikami kursu i porozmawiać w mniej zobowiązującej atmosferze. Zaowocowało to licznymi rozmowami o uczeniu się, nauczaniu oraz powodach, które zachęcają innych do kształcenia się w zakresie języków obcych. Na terenie szkoły była także możliwość popływania w basenie i zrelaksowania się po zajęciach na leżaku.

Czas wolny wykorzystałyśmy na poznanie wyspy, jej mieszkańców i kultury.

W stolicy Malty Valetcie podziwiałyśmy urokliwe uliczki ze starymi kamienicami, barokową konkatedrę świętego Jana, w której znajdują się piękne inkrustowane płyty nagrobne i najsłynniejszy maltański obraz, dzieło Caravaggio „Ścięcie Jana Chrzciciela”.,W Valetcie  spacerowałyśmy po Wyższych Ogrodach Barakka, gdzie brałyśmy udział w ceremonii wystrzałów armatnich. Oprócz tego zwiedziłyśmy maltańskie Trójmiasto: Birgu, Senglea i Bormla, a także inne warte zobaczenia miasta jak Sliema, Buggiba, Mdina - średniowieczne miasteczko nazywane „Milczącym Miastem”, Rabat z katakumbami świętego Piotra oraz urokliwą wioskę rybacką Marsaxlokk.  Na Malcie zachwycały nas piękne widoki: laguny z krystalicznie czystą wodą, malownicze klify (np. Dinghli), groty skalne i piękne plaże. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam również rejsy na wyspy Comino i Gozo.

Kultura kraju to też jego kuchnia. Próbowałyśmy więc tradycyjnych przekąsek  i potraw maltańskich: pastizzi,  ftiry i dań z owocami morza.

Dzięki pobytowi na Malcie i konieczności  komunikowania się z jej mieszkańcami oraz z innymi uczestnikami kursu po angielsku  przełamałyśmy bariery językowe i w znacznym stopniu podniosłyśmy swoje kompetencje językowe. Zmotywowało to nas do dalszej pracy i kontynuowania nauki języka angielskiego również dzięki nawiązanym znajomościom, które będą nadal podtrzymywane.

Zakładamy, że pobyt na Malcie zwiększy efektywność naszej codziennej pracy w szkole. Lepsza znajomość języka angielskiego, poznanie Malty, jej historii i kultury pozwoli nam na przygotowanie ciekawych lekcji i wzbogaci ofertę szkolnych konkursów o konkursy anglojęzyczne. Uczestniczenie w zajęciach językowych w roli ucznia pozwoli skutecznie ocenić efektywność wykorzystywanych metod dydaktycznych i aktywizujących, wybrać najlepsze, doskonalić je i stosować podczas lekcji w II LO. Dobre doświadczenie mobilności poskutkuje zachęcaniem młodzieży i innych nauczycieli do nawiązywania kontaktów międzynarodowych i zainteresowania się projektami europejskimi.