LEKCJA HISTORII I SZTUKI Z JACKIEM KACZMARSKIM - EDYCJA 7

„70 twarzy Kaczmarskiego”

Z ogromną radością pragnę poinformować o sukcesie uczniów naszej szkoły w konkursie „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”.  Michał Szewczyk, Jakub Przywara oraz Szymon Chlebowicz to członkowie drużyny, której udało się w rewelacyjnie krótkim czasie rozwiązać wszystkie zadania  konkursowe. Zadania związane były z postaciami występującymi w utworach Mistrza (Andriej Rublow, Hieronim Bosch, Pieter Bruegel, Jan Kochanowski, Miguel de Cervantes, Rembrandt van Rijn, Francisco Goya, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Włodzimierz Wysocki, Bob Dylan, Witkacy, Michaił Bułhakow, Bruno Jasieński, Bułat Okudżawa, Zbigniew Herbert, Stanisław Staszewski, Andriej Tarkowski) i obejmowały, oczywiście, znajomość samych postaci, ale także odpowiednią interpretację utworów Jacka w których się pojawiają. A pojawiają się w różnych sytuacjach, w bardziej lub mniej znanych wydarzeniach historycznych.

Konkurs miał miejsce 1 grudnia 2020 r. i obejmował udział – rywalizację 3 osobowych grup z całej Polski. Kategoria zespołowa pozostaje unikalną w skali kraju propozycją połączenia sprawdzianu z wiedzy ze sprawdzianem zdolności członków grupy do samoorganizacji, kompetencji w zakresie delegowania zadań i odpowiedzialności, rozpoznawania kompetencji własnych i kolegów drużyny, budowania i wykorzystywania umiejętności przywódczych, wyznaczania i przydzielania ról zespołowych, ale także refleksu, sprytu, umiejętności strategicznego i taktycznego myślenia i planowania.

II etap konkursu będzie polegał na rozgrywaniu modułów – „Kalambury z Jackiem Kaczmarskim”, „Czarne historie z Jackiem Kaczmarskim”,  „Jak to historia z Jackiem Kaczmarskim”, „Postać z Jackiem Kaczmarskim”, „Morderczy quiz z Jackiem Kaczmarskim”, „Puzzle z Jackiem Kaczmarskim”, „Jaka to melodia z Jackiem Kaczmarskim” i będzie miał miejsce w dniach 18 – 19 grudnia bieżącego roku odbywając się w formule nocnej (w godzinach 22.00 – 1.00).

Ponadto szykuje się także udział dwóch, z trzech wcześniej wymienionych uczniów w rozgrywkach indywidualnych, które polegają na napisaniu pracy na temat jednego z wcześniej wymienionych twórców, ze szczególnym uwzględnieniem mistrzów, którymi inspirował się Jacek Kaczmarski, a także jego artystycznych spadkobierców, dla których on sam stał się inspiratorem. W pracach chodzi o uwypuklenie procesu, w ramach którego „sztuka karmi się sztuką”.

Anna Korab

 

Fanpage 2LO