Miejsce: Dublin (Irlandia)

Szkoła:  International House Dublin

Daty mobilności: 04.10.2021 – 17.10.2021

Rodzaj zajęć: General English

Projekt „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER pt. „#bettertogether – Europa i My”.

 

Celem naszego wyjazdu było podniesienie kwalifikacji z języka angielskiego, poznanie Dublina, kultury Irlandii jak również spotkanie ludzi z różnych krajów uczących się podobnie jak my, języka.

Podczas dwutygodniowego kursu w szkole IH Dublin mogliśmy uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela pochodzącego z Grecji. Ciekawym doświadczeniem było przebywanie i uczenie się w międzynarodowej grupie uczestników. Osoby pochodziły np.
z Polski, Kirgistanu, Niemiec, Francji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Brazylii i Korei.

Początkowe zajęcia polegały na luźnej rozmowie i zapoznawaniu się, opowiadaniu o sobie, swoim kraju i zwyczajach w nim panujących. Podczas kolejnych zajęć prowadząca
w coraz większym stopniu kładła nacisk na wymowę, gramatykę, pisanie i posługiwanie się treściami w języku angielskim. Nasz nauczyciel urozmaicał nam zajęcia przez stosowanie różnych narzędzi technologii informacyjnej tj. komputer, projektor, dostęp do materiałów
w formie elektronicznej czy kontakt przez platformy www. Po zakończeniu poszczególnych działów materiału mieliśmy organizowane testy sprawdzające, gdzie wszyscy mogli przekonać się o swoich postępach.

Sposób prowadzenia zajęć był bardzo przystępny. Panowała na nich bardzo przyjazna i niejednokrotnie zabawna atmosfera. Dzięki czemu, w naszym przekonaniu czas trwania zajęć mijał nam bardzo szybko i przynosił zaskakujące efekty.  Na uznanie zasługuje również kadra i dyrekcja szkoły. Wszyscy służyli nam pomocą i chętnie odpowiadali na pytania. Dopełnieniem wszystkiego było organizowane przez szkołę zwiedzanie Dublina dla swoich słuchaczy, co bez wątpienia podnosiło atrakcyjność całego pobytu.

Dzięki temu wyjazdowi poznaliśmy ciekawych ludzi i wymieniliśmy się wspólnymi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że te kontakty będą dobrym początkiem do nawiązania współpracy, chociażby podczas realizacji projektów na platformie eTwinning.

Po zajęciach mogliśmy doświadczyć prawdziwego życia wielokulturowego miasta Dublin. Mogliśmy zobaczyć i zwiedzić popularne atrakcje turystyczne takie jak np. zabytkową Bibliotekę Trinity College, Phoenix Park, statek-muzeum Jeanie Johnston Tallship, port Dublin, Samuel Beckett Bridge, Park St Stephen’s Green, liczne budynki Kościołów i muzea. Oprócz tego Dublin, a dokładnie jego ścisłe centrum przywitało nas również niezliczoną ilością malowniczych uliczek, dzielnic barów, sklepów i pubów z obszaru Temple Bar.

Mieliśmy również okazję udać się poza miasto. Ciekawym doświadczeniem było zobaczenie urokliwego miejsca położonego na półwyspie, rybackiego miasteczka Howth, jego przystani jachtowej, kawiarenek, krętych uliczek, latarni i klifów.

Pobyt w stolicy Irlandii z pewnością przyczynił się do poszerzenia naszych umiejętności językowych. Dał nam większe poczucie pewności siebie i poszerzył naszą wiedzę na temat pracy nauczycieli z innych państw. Jesteśmy przekonani, że zaowocuje to dalszą współpracą ze spotkanymi na kursie nauczycielami oraz zwiększy efektywność codziennej pracy w naszej szkole.

Podniesienie naszych kompetencji z języka angielskiego i poznanie tradycji Irlandii z pewnością zaowocuje w przyszłości chociażby opracowaniem i przeprowadzeniem atrakcyjniejszych lekcji, a w efekcie końcowym wpłynie na urozmaicenie oferty szkoły. Dla nas, jako uczestników projektu to doświadczenie wpłynęło głównie na udoskonalenie naszego warsztatu pracy i pozwoli nam na częstsze wykorzystanie języka angielskiego, również jako elementu prowadzenia zajęć lekcyjnych.

Jerzy Mackiewicz i Mariusz Baran.







Fanpage 2LO